Son Dakika
18 Mayıs 2015 Pazartesi

Turkcell'den Alınma Samsung Galaxy Note 4 Cihazlara Lollipop KurulumuBen dahil gördüğüm kadarıyla Note 4'leri Turkcell'den alan çok var. Henüz içerisinde Turkcell duvar kağıtları ve Turkcell uygulamaları bulunan ve Turkcell'den alınmış Note 4'lere Lollipop güncellemesi dağıtılmamıştır. Bunu sebebi ise Turkcell'in Samsung'a uygulamalarını ROM'a stock ettirmesidir. Note 4 kullanıcılar kulübünde arayıp bulması biraz zor olabiliyor sayfalar çabuk atlıyor v.s. O yüzden konuyu bu şekilde açıp Turkcell'in mağdur ettiği Note 4 kullanıcılarına bir kılavuz olmasını istedim.

İşlemler sırasında cihazınıza gelebilecek her türlü zarardan omerbk.blogspot.com.tr sorumlu değildir.

Bu işlemleri gerçekleştirirken cihaz hafızanızda bulunan tüm uygulamalar ve veriler silinecektir. Temiz kurulum açısından yedekleme yapmanızı tavsiye etmiyorum. Müzik, Resim ve önemli dosyalarınızı hafıza kartınıza taşıyabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacımız olan yazılım ve programların listesi aşağıdaki gibidir;

Windows İçin Samsung Driver İndir 

Odin 3.09 İndir 

Turkiye 4.4.4 CQ Romu İndir 

Polonya Romu İndir 

Başlamadan önce dikkat etmeniz gereken şey cihaz modelinizin mutlaka ve mutlaka N9100CQ olmasıdır.


Yukarıda Linki mevcut olan Samsung Driver'ını indirin ve bilgisayarınıza kurun. Telefonunuzu 1 kere bilgisayara USB yoluyla bağlayın ki driverlar windows'a tanıtılsın, Diğer tüm dosyaları indirin.

Odin programını ve romları rar/zip'ten çıkartın. (Polonya Rom'u tek parça, Türkiye CQ Rom'u 5 Parçadır. Karıştırmamak adına CQ adında bir klasör açıp CQ romunu oraya çıkartın) Türkiye CQ romunda arşiv hatalı diyorsa farklı bir arşiv programı kullanın.

KURULUM

1) Note 4 Cihazınızı kapatın. Tamamiyle kapandığından emin olduktan sonra Ses Kısma + Home + Power tuşlarına aynı anda basarak cihazınızı odin moduna alın.

2) Cihazınızı USB ile bilgisayara bağlayın.

3) Odin Programını çalıştırıp AP bölümünün yanına tik atarak indirdiğiniz MD5 formatındaki Polonya Romunu seçin ve Start deyin. Yüklemeye başlayacaktır. Odin 3.09'da Yeşil şekilde PASS ibaresini görene kadar USB bağlantısını koparmayınız.

Uyarı: Yükleme sırasında kesinlikle bilgisayar ile telefonun bağlantısının kopmaması lazım. Elektrik kesintilerine ve USB kablosuna dikkat edin.

Yükleme bittiğinde cihaz android yükseltiliyor ibaresi ile açılıp uygulamaları güncelleyecektir ve artık cihazınıza Polonya Lollipop ROM'u yüklü.

4) Ses Açma + Home + Power tuşlarına aynı anda basarak cihazınızı açın, Samsung Galaxy Note 4 yazısı geldiğinde elinizi sadece power tuşundan çekin. Açılan menüde sırasıyla Wipe Data/Factory reset , ardından Wipe Cache işlemini yapın. Daha sonra reboot system diyerek cihazınızın açılmasını bekleyin. ( Ses açma kapama tuşları yukarı/aşağı hareket ettirip power tuşu ile onaylıyorsunuz.)

5) Cihaz açıldığında polski dilinde açılacaktır. Dili Türkçe yapmanız size kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra google hesabınız, samsung hesabınız vs. hepsiyle giriş yaparak ilk kurulumu gerçekleştirin. Cihazınız Polonya romu ile kullanmaya hazır hale geldikten sonra cihazınızı kapatın ve tuş kombinasyonları ile tekrar Odin Moduna alın.

6) Bu aşama 4.4.4 Türkiye CQ romuna dönme aşamasıdır. Telefonu USB ile bilgisayara bağlayın Odin 3.09 'u açın. Bütün PIT,CSC,AP,BL dosyalarını doğru yerlerine yerleştirin. Toplamda 5 dosya olacak. Sonrasında Start deyin. Yükleme bittiğinde cihaz açılacaktır. Kapatın ve Wipe işlemlerini gerçekleştirin (Bkz. Madde 4.)

Cihazınız artık orjinal N9100CQ olarak açılacaktır ve Turkcell'den tamamiyle arınmış olacaktır. Ayarlar > Cihaz Hakkında > Yazılım Güncellemesi ile güncellemeleri kontrol et dediğinizde güncelleme gelmiş olacaktır. Lollipop güncellemesini yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra temiz bir kurulum olmasını istiyorsanız tekrardan wipe yapmanız gerekli.


Hayırlı Uğurlu Olsun.

Alıntı : ShiftDelete.Net ve @2MYLMZ 

2 yorum:

 
Footer'ı Göster